Małgorzata Dragan

Czy czujesz czasem złość, wściekłość, smutek, rozczarowanie, zawód, rozgoryczenie? To emocje, które nie są przyjemne i których najczęściej nie chcemy czuć, a czasami nawet nie jesteśmy w stanie ich rozpoznać. Takie emocje są jednak nieuniknione w życiu każdego człowieka. Także w Twoim. Jak więc rozpoznać je w sobie, a następnie: poradzić sobie z nimi?

Praca z własnymi emocjami nie należy do najłatwiejszych. W końcu trudno zmierzyć się z tym, co niewygodne. Tym bardziej, jeśli nikt Cię nie nauczył, jak postępować, kiedy czujesz to, czego czuć nie chcesz. Warto natomiast uświadomić sobie, że rozpoznawanie i radzenie sobie z emocjami to cenne umiejętności, dzięki którym łatwiej uzyskasz stan lekkości i błogości w życiu.

Zablokowane emocje?

Jeśli należysz do osób, które mają trudność w identyfikowaniu własnych emocji, zastanów się, co jest tego przyczyną.

 • Kto zabronił Ci czuć?
 • Dlaczego przeżywanie nieprzyjemnych emocji jest dla Ciebie takie trudne?
 • Co Ci to robi? Może pojawiły się dolegliwości bólowe niewiadomego pochodzenia? A może po prostu źle się czujesz sama ze sobą i z innymi?

Wypieranie emocji może być spowodowane na przykład tym, że w dzieciństwie słyszałaś/słyszałeś wiele niewspierających komunikatów w sytuacjach, w których potrzebowałaś/potrzebowałeś czuć się zaopiekowana/y, utulona/y, zrozumiana/y. Zamiast tego rodzice, nauczyciele, znajomi, dziadkowie mówili:

 • „Uspokój się! Taka duża dziewczynka i beczy”;
 • „Chłopiec i płacze? Wstyd!”
 • „Cisza! Już wystarczy tych histerii”;
 • „Zobacz jaka jesteś brzydka teraz, jak płaczesz”;
 • „Przestań wrzeszczeć!”;
 • „Bierz przykład z innych”.

 

Czy któreś z tych zdań wydaje Ci się znajome? Od kogo i w jakich okolicznościach je słyszałaś/słyszałeś? A może ktoś mówił do Ciebie inne zdania, równie krzywdzące? Przypomnij sobie, co wtedy czułaś/czułeś i co robiłaś/robiłeś.

Praca z wewnętrznym dzieckiem

Teraz, jako dorosły człowiek masz dużo większą świadomość siebie i praw rządzących światem. Jeśli pracujesz ze sobą, ważny jest dla Ciebie samorozwój i dążenie do tego, by w życiu czuć się dobrze, wiesz na pewno, że to Ty masz wpływ na to, kim jesteś i jak się zachowujesz teraz.

To, co było, już minęło. Do Ciebie należy decyzja, co z tym zrobisz. W przypadku, gdy masz trudność w rozpoznawaniu i przeżywaniu swoich emocji, rozpocznij od pracy ze swoim wewnętrznym dzieckiem.

Przypomnij sobie, jak wyglądało Twoje dzieciństwo i odpowiedz na poniższe pytania. Pomogą Ci one nawiązać kontakt z tą małą dziewczynką, jaka nadal w Tobie jest.

 • Czy czułaś/czułeś się kochana/y i akceptowana/y?
 • Czy bliscy szanowali Twoje uczucia?
 • Czy Twoje potrzeby (także, a może przede wszystkim te emocjonalne) były zaspokajane?

 

Poświęć czas (tyle, ile potrzebujesz) na rozpoznanie, skąd w Tobie blokada emocjonalna. Kiedy będziesz to wiedzieć, ukochaj każdą z tych nieukochanych jeszcze części siebie. Powiedz do swojego odbicia w lustrze: „Teraz już przy Tobie jestem. Już nigdy nie będziesz sama. Jesteś kochana, jesteś ważna, jesteś wartościowa”, „Jesteś kochany, jesteś ważny, jesteś wartościowy”. Daj sobie prawo czuć wszystko to, co do Ciebie przychodzi. Bez poczucia winy, że tak nie wypada.

Narzędzia, które pomogą Ci rozpoznać swoje emocje

Jeśli szukasz sposobów i narzędzi, dzięki którym nauczysz się rozpoznawać swoje emocje, a następnie jak sobie z nimi radzić, sięgnij po moje „Karty Anielskie”.

Nie jesteś pewna/pewien, czy są dla Ciebie? Przeczytaj tutaj i przekonaj się, czy to narzędzie posłuży także Tobie.

Ściskam,

Małgosia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *